رپورتاژ خبری

سپری آهنی

سپری آهنی یک مقطع طویل فولادی T شکل است که به جهت همین شباهت به آن پروفیل T نیز می گویند. این محصول در عین سادگی کاربرد فراوانی در صنعت و ساختمان سازی دارد و در مواردی نظیر ساخت انواع درب و پنجره، ساخت سازه های فلزی، اتصالات پل ها به ستون ها، ستون و خرپا، سقف های شیشه ای، اسکلت گلخانه ها و … به کار می رود، اما عموما در ساخت انواع درب و پنجره مورد استفاده قرار می گیرد. 

انواع سپری ها نیز  بر اساس سه استاندارد DIN EN 10055 ، DIN59051, DIN1022 تولید می شوند.

ابعاد سپری آهنی

سپری آهنی دارای ضخامت های مختلفی است اما معمولا از 0.9 تا 2.5 میلی متر تولید می شود، که در این بین ضخامت 2 میلی متر آن بیشترین کاربرد را دارد.

این محصول دارای دو نوع لبه است که شامل لبه تیز و لبه گرد می باشد. سپری هایی که لبه آن تیز هستند در اندازه های 20 تا 40 میلی متر تولید می شوند، و سپری هایی که لبه آن گرد هستند در اندازه بین 30 تا 140 میلی متر ساخته می شوند. هر یک از این محصولات در طول های متغییری از 6 تا 12 متر برش داده می شوند.

انواع سپری آهنی

انواع سپری آهنی موجود در بازار به دو صورت فابریک و نوردی وجود دارد.

  • سپری آهنی فابریک

این پروفیل دارای ابعادی مناسبی بوده و شرایط مربوط به ابعاد و محدودیت های مجاز مربوط به مقاطع فولادی را فراهم می نماید. ابعاد آن شامل عرض و ضخامت بال و جان، مطابق جدول اشتال می باشد. همچنین وزن مخصوص سپری تولید شده نیز مطابق پروفیل جدول اشتال است.

  • سپری آهنی نوردی

 دلایل استفاده زیاد از مقاطع سپری با ابعاد جدول اشتال، مقاطعی با وزن واحد طول کمتر در بازار مصرف می گردد؛ با استفاده از صنایع نورد این نیاز بازار برطرف گردیده است، به طوریکه سپری های نوردی عموماً به دلیل کاهش ضخامت بال و جان مقطع سبک تری به دست می آید. این نوع سپری عموماً در بکارگرفته می شود، که از سپری باربری خاصی مورد انتظار نیست و ابعاد آن دارای الویت و اهمیت بیشتری است.

فرآیند تولید سپری آهنی

ابتدا شمش فولادي از نوع بلوم که دارای سطح مقطعی بزرگ‌تر از ۲۳۰ سانتیمتر مربع است را با طول و مقطع مشخص به درون كوره هاي حرارتي نورد ریخته می شود. بعد از رسيدن به درجه حـرارت موردنظر و طی نمودن قفسه های نورد ابتدایی یا همان مجموعه غلتک ها، مقطع آن کاهش یافته و طول آن افزایش می یابد. در آخر با طی نمودن قفسه های نورد میانی و انتهایی به شکل سپری در آمده و بعد از آن توسط دستگاه های برش، آن را به طول دلخواه برش می دهند. 

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه  شروع یک کسب و کار و ثبت آن تا برندینگ
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا