رپورتاژ خبری

قوطی پروفیل

پروفیل Profile به معنای ثابت بودن مقطع در طول است. قوطی پروفیل یکی از مهم ترین مقاطع فلزی در صنعت، ساختمان سازی و راه سازی می باشد که دارای انواع مختلفی از جمله قوطی پروفیل استیل، قوطی پروفیل آهنی و قوطی پروفیل آلومینیومی می باشد، اما نوع قوطی پروفیل آهنی پرکاربرد ترین قوطی در بین انواع قوطی فلزی دیگر است.

هنگام انتخاب پروفیل باید به محصول و یا سازه ایی که قرار است پروفیل ها را در آن بکار بگیریم، توجه داشته باشیم، درواقع قوطی پروفیل بسته به نوع و کاربرد آن دارای ابعاد گوناگون است؛ به عنوان مثال قوطی پروفیل های مستطیل و مربع شکل در صنایع خودرو سازی، ساختمان سازی و حتی ساخت صندلی، پایه میز، نرده و درب و پنجره استفاده می شود، اما قوطی پروفیل هایی با مقاطع بزرگتر ،که معروف به پروفیل ستونی ( قوطی ستونی ) هستند، با ضخامت ۲/۵ تا ۸ میلیمتر در ساخت ستون و اسکلت فلزی ساختمان ها به کار می روند.

انواع پروفیل های فولادی

انواع پروفیل های فولادی را به دوسته ی باز و بسته طبقه بندی می کنند.

  • پروفیل های باز شامل انواع تیرآهن، ناودانی، تسمه، نبشی و میلگرد می باشد.
  • پروفیل های بسته شامل لوله، قوطی و انواع پروفیل های درب و پنجره می باشد.

قوطی پروفیل

قوطی پروفیل معمولا به دو روش غیر مستقیم و مستقیم تولید می شود. پروفیل باز، همان طور که درباره ی آن گفته شد، به روش مستقیم تولید می گردد. قوطی پروفیل باز با ضخامت و ابعاد گوناگونی ساخته می شود. قوطی پروفیل های بسته نیز برای مصارفی همچون درب و پنجره، پروفیل های درب کرکره برقی و … استفاده می شود.

قیمت قوطی پروفیل

قیمت قوطی پروفیل نیز همانند میلگرد، تیرآهن و ورق آهن، به نوسانات قیمت آهن آلات بستگی دارد اما در مقایسه با مواردی که ذکر شد از نوسان کمتری برخوردار است.

این قیمت با توجه به ابعاد، ضخامت، جنس و کارخانه ی سازنده قوطی پروفیل متفاوت است. در بازار ایران پروفیل های مختلفی وجود دارند و گستردگی آن ها به حدی است که انتخاب آن برای کاربران و سازندگان پروژه های عمرانی بسیار دشوار کرده است، اما خوشبختانه عمده بازار پروفیل ایران در اختیار شرکت های ایرانی قرار دارد و تنها در موراد خاص واردات پروفیل صورت می گیرد.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه  نمای کرتین وال
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا