رپورتاژ خبری

لوله داربستی

امروزه در هر ساخت و سازی می توان وجود داربست را به منظور ایمنی کار مشاهده کرد. لوله داربستی برای آسان کردن کار کارگران در ارتفاعات و یا تعمیر و نگهداری از ساختمان استفاده می شود، به همین جهت قبل از تصمیم به تهیه آن باید به خوبی از نحوه اتصال و کیفیت آن آگاه بود، چرا که عدم آگاه ی می تواند باعث ایجاد خسارت های جبران نشدنی شود.

در لوله داربستی هیچ گونه سیالاتی جابه جا نمی شود به همین جهت تحت هیچ گونه تست آب یا گازی قرار نمی گیرد. این نوع لوله در دسته لوله های درز دار قرار می گیرد، و از ورق نورد گرم (ورق سیاه) 6 متری تولید می شود؛ که شامل لوله های افقی و عمودی است که باعث تعادل داربست در جهت های عمودی و افقی می شود. 

لوله داربستی یکی از پرکاربرد ترین لوله ها در صنعت است همچنین در صنایع ساختمان سازی کاربرد زیادی دارد و اکثرا به عنوان داربست فلزی استفاده می‎شود. این لوله در سایز های مختلف تولید می شود که متداول ترین آن سایز ۱۱/۲ اینچ یا همان نمره ۵ می باشد. همچنین لوله داربستی باید بسیار قوی و محکم باشند و از همه مهم تر باید صحیح نصب شوند، چرا که اگر به درستی نصب نشود ممکن است منجر به فروپاشی و درنهایت تلفات جانی و خسارات مالی شود.لازم به ذکر است که لوله داربستی در صنعت به نام لوله ۵ نیز شناخته می شود. 

اجزای داربست

ستون، لوله های افقی، لوله های زیرتخته ای، لوله های مهار و شمع مایل جزوء اجزای داربست محسوب می شوند.

انواع داربست

  • داربست چکشی ستاره

این سازه ها از پایه های قائم و مهارهای افقی تشکیل شده است. از مزایای استفاده از این داربست می توان به راحتی در باز و بسته شدن و عدم نیاز به آچار، نیاز به مهاربندی در ارتفاع های زیاد، عدم نیاز به کارگر ماهر، سهولت در جابجایی و انتقال آن اشاره کرد.

  • داربست مثلثی

این سازه از فریم های مثلثی شکل تشکیل شده که به صورت نر و ماده به یکدیگر متصل اند. از مزایای آن می توان به سهولت در باز و بسته شدن و عدم نیاز به کارگر ماهر اشاره کرد.

  • داربست چکشی کاسه ای

این سازه از پایه های قائم و مهارهای افقی تشکیل شده است. از مزایای آن می توان به قابلیت توسعه در پلان و عدم نیاز به مهاربندی در ارتفاع های زیاد و قابلیت استفاده در داربست بندی نمای ساختمان ها اشاره کرد.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه  ورق سیاه
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا