رپورتاژ خبری

لوله گالوانیزه

با افزایش جمعیت و توسعه و بزرگ شدن شهر ها و به دنبال آن گسترش شبکه‌ آبرسانی، نیاز به لوله‌‌های مقاوم و با دوام در برابر آب و محیط های مرطوب مانند زیر خاک افزایش یافت؛ چرا که این عوامل باعث خوردگی و زنگ زدگی آهن و لوله فلزی می شدند که درنتیجه به مرور زمان باعث سوراخ شدن موضعی لوله می شدند؛ با عرضه شدن لوله های گالوانیز به بازار، مشکل پاسخ به این نیاز برطرف شد.

لوله گالوانیزه ، لوله درزداری است که جنس آن از آهن سفید پیچ داده شده با پوشش روی مذاب است؛ درواقع لوله را با فلز روی ZN  آبکاری گرم می کنند و سپس درز های لوله را توسط دستگاه های درز جوش بهم جوش می دهند. فلز روی استفاده شده در لوله باعث افزایش طول عمر لوله و عدم خوردگی موضعی آن می شود.

همچنین لوله گالوانیزه از نظر وزنی در دو نوع سبک و متوسط تولید می شود.

لوله گالوانیزه

کاربرد لوله ها گالوانیزه

لوله گالوانیزه از پر کاربردترین انواع لوله در صنعت به شمار می روند. از جمله از کاربردهای اصلی آن می توان به انتقال آب و گاز و یا در گلخانه ها می باشد.

انواع لوله های گالوانیزه

لوله گالوانیزه بسته به نوع کاربردشان به سه دسته اصلی تقسیم می شوند که عبارت اند از:

  • لوله گالوانیزه سبک، لوله pg یا لوله برق

لوله‌ای جدار نازک است که از ورق گالوانیزه نازک و بشکل درزجوش تولید می‌شود. ابتدا رول ورق گالوانیزه، به عرض ۱ تا ۱.۲۵ متر، را در فرآیند برش رول، به رول‌هایی که عرض آن‌ها برابر با محیط لوله است برش می‌دهند سپس رول‌های بدست آمده را به شکل لوله درآورده و درز آن را جوش می‌دهند. پس از حذف اضافات جوش از سطح لوله، آن قسمت را با اسپری آلومینیوم می‌پوشانند تا از زنگ‌زدن آن جلوگیری شود.

در مراکز صنعتی از لوله گالوانیزه سبک بعنوان مسیری محافظت شده برای عبور دادن سیم‌های برق استفاده می‌کنند، این لوله به “لوله برق” هم مشهور شده. مزیت لوله گالوانیزه به سایر لوله‌های برق مثل لوله‌های PVC، پلی اتیلن، پلی آمید، خرطومی و خرطومی فلزی، مقاومت بالای لوله گالوانیزه نسبت به صدمات فیزیکی و عوامل خورنده است.

  • لوله گالوانیزه گلخانه‌ (لوله گلخانه‌ای)

بیشتر در صنعت کشاورزی و برای ساخت اسکلت گلخانه‌ها کاربرد دارد. این لوله همانند بسیاری از محصولات فولادی آبکاری شده به دو روش گالوانیزاسیون گرم و سرد تولید می‌شود. با توجه به کیفیت و دوام بالای لوله گلخانه‌ای تولید شده به روش گالوانیزاسیون گرم، عمر این لوله‌ها 5 تا 6 برابر بیشتر از لوله‌های تولیدشده با روش گالوانیزاسیون سرد است. این لوله‌ها حدود 25 تا 30 سال در محیط مرطوب گلخانه دوام دارند.

  •  لوله گالوانیزه آب (لوله آب)

لوله‌ای است که از ورق نورد گرم (ورق سیاه) و بصورت درزجوش ساخته می‌شود؛ پس از تست هیدرواستاتیک بشکل گرم داخل و خارج آن گالوانیزه شده و بعد دو سر آن رزوه می‌شود. کاربری اصلی آن در انتقال آب است اما تنها به انتقال آب محدود نمی‌شود، برای مثال از دیگر کاربردهای آن می‌توان به پایه‌های فنس نیز اشاره کرد. گالوانیزاسیون این لوله باید بصورت گرم باشد و به همین دلیل قیمت لوله گالوانیزه آب بالاتر از دیگر لوله های گالوانیزه است.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه  وانت بار در تهران
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا