رپورتاژ خبری

نیلینگ

نیلینگ یا میخکوبی روشی است که ابتدا مهندسان استرالیایی در دهه 60 میلادی برای پایدارسازی شیروانی‌های سنگی در تونل، آن را بکار گرفتند. درواقع نیلینگ یکی از روش هایی است که برای پایدار سازی گود و سازه های نگهبان در برابر رانش خاک، از آن استفاده می شود.

روش کار در نیلینگ

روش اجرای عملیات نیلینگ در 5 مرحله صورت می گیرد:

  • حفاری و خاکبرداری

ابتدا خاک را تا عمقی که بتواند به مدت 24 تا 48 پایدار بماند، حفاری می کنند؛ عمق خاک معمولا بین 1 تا 2 متر می باشد و بسته به نوع خاک و میزان پایداری آن این مقدار می تواند متفاوت باشد؛ علاوه بر آن میزان عرض حفاری باید به گونه ایی باشد تا ماشین آلات بتوانند در فضای مناسب قرار بگیرند و به راحتی کار میخ­کوبی و مهاربندی را انجام دهند.

  • حفاری چاهک ها

چاهک هایی، به وسیله دستگاه های مخصوص حفاری، به شکل افقی یا مایل در دیواره ها ایجاد می کنند، که قطر آن ها حدود 10 الی 15 سانتی متر و طولشان حدود 5 الی 10 متر می باشند. مقدار دقیق قطر و طول، بر اساس مشخصات فیزیکی و مکانیکی خاک طراحی و تعیین می گردد.

  • قراردادن میلگرد و تزریق دوغاب

دوغاب ها برای ایجاد پیوستگی ارتباط بین خاک و میلگرد، و همچنین به منظور جلوگیری از خوردگی میلگرد، اطراف میلگرد را احاطه می کنند. به جهت حفظ میلگرد در موقعیت مرکزی چاهک و دوغابگیری کامل در اطراف آن، در طول میلگرد قطعاتی بین دیواره داخلی سوراخ های چاهک و میخ­ ها قرار می دهند.

يک شیلنگ دوغاب ريزي به انتهاي چال رفته و فضاي خالي باقي مانده را از انتها تا ابتداي چال دوغاب ريزي مي‌کند. دوغاب نقش اصلي انتقال تنش از زمين به ميخ‌ها را ايفا مي‌کند.

سپس سطح ديواره جهت جلوگيري از فرسايش و حفظ يكپارچگي بيشتر در عملكرد ميخ ها، توسط يك لايه بتن پاشیده شده shotceret پوشانده مي‌شود. در میخ­کوبی ها دو نوع پوشش وجود دارد: پوشش موقت، پوشش دائمی.

  • اجرای پوسته موقت 

پوشش موقت نقش سطحي را ايفا مي‌کند که اجزاي سازه‌اي ميخکوبی را به يکديگر متصل مي‌نمايد. نوارهای زهکشی ژئوکامپوزیت بر روی نمای سطح خاکبرداری در بخش های میانی در مجاورت مکان هایی که میخ گذاری شده اجرا می گردند. این نوارها باید تا انتهای دیواره ادامه بیابند و آب را به پاشنه نهایی انتقال دهند و در آخر آن را توسط پاشنه زهکشی به خارج از خاکریز برسانند.

همچنين پس از بتن‌پاشي موقت، برای اتصال كامل سر ميخ ها به ديواره و همچنین جلوگيري از بروز برش پانچ در ديواره و در صورت نياز تنش‌دهي به ميخ ها، يك صفحه فلزي به عنوان سر نيل بر روي ديواره قرار می دهند و توسط يك مهره به آرماتور درون گمانه متصل می کنند.

  • اجرای پوسته نهایی 

پس از انجام عملیات های بالا تا ارتفاع کف مورد نظر، شروع به اجرای پوسته نهایی و دائم می کنند. ضخامت اين پوشش كم بوده و غالباً به 10 تا 15 سانتيمتر محدود مي‌شود.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه  پنجره ترمال بریک
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا