رپورتاژ خبری

ورق آجدار

ورق آجدار یا ورق عاج دار که در دسته ورق های نورد گرم قرار دارد، شکل خاصی از ورق های فولادی است که سطح آن صاف و صیقلی نبوده و دارای برجستگی های لوزی، عدسی، بادامی، شطرنجی و یا الماسی شکلی است تا ایجاد اصطکاک کند و از لیز خوزدن افراد جلوگیری کند. ورق آجدار گل بادامی بیشترین کاربرد را در بازار دارد.

تولید ورق آجدار

همان طور که گفته شد ورق آجدار در دسته ورق های نورد گرم (Hot Rolling) قرار می گیرد و با این روش تولید می شوند. در این روش ابتدا شمش فولادی از نوع تختال (قطعه‌ای مکعب مستطیل شکل و از فرآورده‌های میانی نورد فولاد است که معمولاً دارای ضخامت ۲۳۰ میلیمتر، عرض ۱.۲۵  و طول ۱۲ متر می‌باشد) را با مقطع و طول مشخص به درون کوره‌های پیش گرم می ریزند و پس از رسیدن به دمای مورد نظر، آن را از قفسه های پوسته زدایی نورد ابتدایی عبور می دهند که مقطع آن کاهش و طول آن افزایش می‌یابد؛ در آخر با عبور از قفسه‌های نورد پایانی و انجام عملیات آج‌ زنی، به شکل ورق آجدار با ضخامت ۱.۵ تا ۱۰ میلیمتر تولید می شوند و به صورت برش‌ (Sheet) و یا کلاف (Coil) بسته‌بندی می‌گردند.

انواع ورق آجدار 

 ورق آجدار معمولا از جنس های آهنی، آلومینیومی، استیل و یا گالوانیزه هستند. علاوه بر جنس، بر اساس شکل عاج نیز به دسته های لبه تیز، لبه گرد و یا لبه ذوزنقه ای تقسیم بندی می شوند. 

کاربرد ورق آجدار

این اوراق با توجه با به برجستگی های خود مانع از لیز خوردن افراد می شوند، همچنین باتوجه به ضخامت و استقامتی که دارند کاربرد های فراوانی دارند که چند نمونه از آن ها را در موارد زیر نام برده ایم: 

  1. کف کشتی‌ها
  2. سطوح شیبدار
  3. پل‌ها
  4. پله‌ها
  5. سقف های شیروانی
  6. کف اتاق کامیون‌ها و وانت بارها
  7. کف زمین‌های در حال عملیات ساخت و یا راه سازی که به صورت موقت باید عبور و مرور از روی آنها انجام گیرد 
  8. ساخت پله‌های اضطراری
  9. ساخت دستگاه های صنعتی کارخانجات و غیره به کار می‌روند.

استاندارد ورق آجدار

استانداردهای موجود برای ورق آجدار شامل st37-2 ،st52-2 و st44-2 می باشد. برجستگی های موجود بر روی سطح هر کدام برای استفاده در کاربرد های ویژه ایی ساخته شده اند. این ورق های برجسته معمولا در ضخامت های ۱.۵ میلی متر تا ۱۰ میلی متر و در ابعاد ۲*۱ متر و ۶*۱.۵ متر و ۶*۲ متر تولید می شوند.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه  نمای کرتین وال
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا