رپورتاژ خبری

ورق سیاه

ورق سیاه یا ورق آهن Hot Rolled Sheet همان ورق گالوانیزه گرم است که از دو نوع فولاد A36 و A1011 و با استفاده از تکنولوژی نورد گرم تولید می شود و به دو صورت رول و شیت (برش خورده) تولید می گردد. علت نام گذاری آن به عنوان ورق سیاه این است که در دمای بسیار بالای ذوب و در نورد گرم، به رنگ مات تبدیل می شود و به همین علت مات بودن به این نام  نام گذاری شده است البته ورق سیاه را به نام ورق آهن و ورق st۳۷ نیز می شناسند.

فرایند تولید ورق سیاه

سنگ آهن استخراج شده در معدن را بعد از جدا کردن دانه های ریز و درشت آن، وارد کوره های حرارتی با دمای بین 250 تا 1300 سانتی گراد می کنند تا دانه ها پخته و سفت شوند، موقعی که دانه ها به شکل مورد نظر می رسند به آن ها گندله یا گوله های کوچک آهن می گویند. پس آن که گندله ها سرد شد، با دو روش احیای مستقیم بر پایه ذغال سنگ یا احیای مستقیم بر پایه گاز این کار را انجام می دهند. در روش دوم که در ایران با این روش انجام می شود، کوره را تا نزدیک به 900 در جه سانتی گراد داغ می کنند و گاز احیا کننده را در داخل کوره دمیده تا اکسیژن موجود با سنگ آهن ترکیب شود و به دی اکسید کربن و بخار آب تبدیل شود و از گندله ها جدا شود، سپس حالت اسفنجی به خود می گیرد.

بعد از آنکه آهن ها به حالت اسفنجی در آمدند آن ها وارد کوره ذوب قوسی الکتریکی می کنند. کوره ها، آهن ها را به فولاد مذاب تبدیل می کنند و پس از عبور از ماشین ریخته گری به شمش تبدیل می شوند. در مرحله نورد گرم، فولاد ها از 4 درجه حرارت عبور می کنند و در هر مرحله مقداری از ضخامت آن ها کم می شود تا به ضخامت مورد نظر برسد. پس از آن به قسمت کلاف برده می شود و با قطر حدود 150 میلی متر کلاف ها را پیچیده و در صورت نیاز آن را برش می دهند.

علت استفاده از اصطلاح ورق سیاه برای محصول تولیدی با این روش این است که به دلیل ذوب اجزای تشکیل دهنده ورق در دمای بالا رنگ محصول مات می گردد و به همین دلیل از اصطلاح ورق سیاه برای نامگذاری استفاده گردیده است.

کاربرد ورق سیاه 

از ورق سیاه در صنایع مختلفی از جمله ساختمان سازی، تولید خودرو، تانکر سازی و مخازن خاص، کشتی سازی، صنایع فلزی سنگین و … می باشد . همچنین این محصول در دو نوع فابریک و رول فرم تولید می گردد.

انواع ورق سیاه

ورق سیاه صنعتی و ورق سیاه معمولی دو نوع ورق سیاه هستند که دارای استانداردهای متفاوتی هستند. نوع صنعتی این ورق با نام تجاری ST37 است که بیشترین کاربرد مصارف صنعتی دارد و در سوله سازی و صنایع ساختمانی و پروژه های مخزن سازی و سد سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

این مطلب هم شاید برای شما جالب باشه  نیلینگ
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا